Nedávno sme na našom blogu písali na tému o plánovaní praktickej kuchyne, dnes vám poradíme s drezom.

Dnešný svet kuchynských drezov nám ponúka už viac typov drezov ako v minulosti, najčastejšie sa však stretávame s dvoma typmi, a to s drezmi montovanými z vrchu a drezmi montovanými zo spodu žulovej pracovnej dosky.

Drezy montované zo spodu sa uplatňovali v kuchyňách zriedkavo, pretože spočiatku cenovo značne prevyšovali svojích predchodcov. V súčasnosti sú ceny oboch viac menej vyrovnané, a preto sa poďme bližšie pozrieť na ich porovnanie, výhody a nevýhody pri ich montáži.

Drezy montované z vrchu, takzvané naložené

Klasické drezy s rámom okolo drezu vyčnievajúcim nad povrch pracovnej dosky. Svojím dizajnom a účelom ponúkajú to, čo sa od nich očakáva. O niečo širší výber drezov a mierne nižšie ceny sú pre mnohých rozhodujúcimi faktormi. Snáď len malou prekážkou môže byť to, že údržba okolo vyčnievajúceho rámu je ťažšia, oproti drezom montovaným zo spodu.

Výhody – jednoduchá a menej nákladná montáž, širší výber drezov

Nevýhody – menej pracovnej plochy, horšia údržba pracovnej dosky v okolí drezu,

Drezy montované zo spodu

Drezy, ktorých horizontálny rám drezu je montovaný zo spodu pracovnej dosky, preto rám nie je vidieť. Nepôsobí rušivo a svojím spôsobom montáže nám o pár centimetrov pridáva na pracovnej ploche. Veľkým plusom, ba dokonca často rozhodujúcim faktorom pri jeho výbere je fakt, že sa prípadné omrvinky zmätú z pracovnej dosky do drezu veľmi jednoducho. Pri tejto voľbe drezu máme možnosť dať  si vyrobiť odkvapovú plochu, alebo odkvapové drážky zafrézované do žulovej dosky, z ktorých voda potečie priamo do drezu. Komu sa vzhľad drážok alebo spádovej plochy nepáči, vie si v ponuke vybrať drez s odkvapovou plochou vo vnútri drezu.

Výhody – viac pracovnej plochy, jednoduchá údržba pracovnej dosky, nenarušuje vzhľad žulovej dosky, možnosť vytvorenia doplnkovej odkvapovej polochy/drážok

Nevýhody – nákladnejšia montáž

Novinkou na našom trhu su už pár rokov aj drezy montované do roviny, o nich snáď nabudúce.

Ponuka drezov od firmy Blanco http://www.blanco.sk/

Na fotkách nižššie sú spomínané drezy na našich najnovších realizáciách.